Kolombiya’da 273 kişi hayatını kaybetti

Kolombiya’da 273 kişi hayatını kaybetti

Bursa OSGB Nedir?
Bursa OSGB Nedir?

OSGB, İşyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini vermesi amacıyla kurulanÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, mevzuatın gerekliliği olan tıbbi ve fiziki donanıma sahip Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak bilinen özel kuruluşlardır. Bursa OSGB kuruluşları, Bursa iş güvenliği profesyonelleri tarafından oluşmaktadır. Bursa OSGB Yönetmeliği İlk olarak 27/11/2010 tarihinde 4857 sayılı İş Kanununa dayanılarak yayımlanan […]

OSGB, İşyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini vermesi amacıyla kurulanÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, mevzuatın gerekliliği olan tıbbi ve fiziki donanıma sahip Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak bilinen özel kuruluşlardır. Bursa OSGB kuruluşları, Bursa iş güvenliği profesyonelleri tarafından oluşmaktadır.

Bursa OSGB Yönetmeliği

İlk olarak 27/11/2010 tarihinde 4857 sayılı İş Kanununa dayanılarak yayımlanan OSGB yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tanımlanmıştır. 20/06/1012 tarihinde ise TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 30/06/2012 tarihinde de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Buna bağlı olarak 28512 sayılı ve 29/12/2012 tarihli yönetmelik, diğer illerde olduğu gibi OSGB Bursa firmalarını da yeniden tanımlamıştır.

Bursa OSGB yeni yasal düzenlemelerde şu şekilde yer almaktadır: “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri; işyerlerine İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini vermek için oluşturulmuş, Bakanlıkça yetkilendirilmiş, verdiği hizmetler karşılığında fatura kesebilen ticari kuruluşlardır.’’ Ayrıca sorumluluk ve yetkilileri detaylandırılmış ve OSGB Bursa firmalarının çalışma esasları belirlenmiştir.

Yönetim Akademisi Bursa OSGB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’dir. 2012 yılında kurulan Yönetim Akademisi Bursa OSGB firması olarak yetkilendirilmiştir.

OSGB firmasının bazı görevleri şu şekildedir;

 • Çalışma ortamı Yönetim Akademisi Bursa OSGB tarafından gözetilir.
 • İşçilerin sağlığı Yönetim Akademisi Bursa OSGB firması tarafından gözetilir.
 • Danışmanlık yaparak, bilgilendirme eğitimleri verir.
 • Periyodik kontroller gerçekleştirir.
 • Yönetim Akademisi Bursa OSGB tarafından istatistik ve kayıt hizmetleri verilir.
 • Acil müdahale ve ilk yardım
 • Ortam ölçümleri vb. hizmetler…

 

 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz